Egitim Hizmetlerimiz Seminer Takvimi
Nasıl Bir Eğitim Salonu
 

Eğitim salonunun fiziksel ortamı, eğitmenin ve katılımcıların, hislerine, düşüncelerine ve davranışlarına olumlu veya olumsuz yönde etki etmektedir.

Genel hatlarıyla bakıldığında, eğitim salonunun düzeni davetkar, renkleri yumuşak olmalı ve her türlü dikkat dağıtıcı, göz yorucu objelerden arındırılmalıdır.

 • DUVAR, TAVAN, YER : Duvarlar dışarıdan gelebilecek ve konsantrasyonu bozabilecek sesleri absorbe edici özellikte olmalıdır. Oda basık    olmamalıdır, ideal tavan yüksekliği minimum 2.30 metredir. Yerde ses emici özellikte bir materyalle olmalıdır, halı kaplama idealdir. Duvarlarda ilgiyi başka tarafa çekmemesi için doğal tonlar tercih edilmelidir.

 • IŞIK : Salonda iyi aydınlatılmış ve az aydınlatılmış yerler olmasına özen gösterilmelidir. Bazı katılımcılar parlak ışıkta rahat dinleyebilirken, bazıları da loş ışıkta daha başarılı olmaktadır. Aslında parlak ışık insanları hareketli ve hiperaktif kılar. Dolayısıyla katılımcıların oturma düzenini yaparken, hareketli kişileri loş alanlara, yorgun, dikkatsiz kişileri de ışıklı alanlara oturtmaya özen gösterilmelidir. Gerektiğinde ışık yoğunluğunu arttırabilmek veya azaltabilmek amacıyla dimmerli anahtar tercih edilmelidir.

 • HAVALANDIRMA : Konsantrasyonun yüksek tutulabilmesi açısından eğitim salonu iyi havalandırılmış olmalıdır. Havalandırma mümkün olduğunca sessiz çalışmalıdır, eğer mevcut sistemde havalandırma gürültülü çalışıyorsa, mutlaka aralarda çalıştırıllarak salon havalandırılmalıdır.

 • SICAKLIK : Aşırı ısı bazı insanların düşmanca düşünmesine ve davranmasına sebep olan iyi dokümante edilmiş bir öfkenlendirici maddedir (Anderson, Deuser, and DeNeve, 1995). Dolayısıyla, eğitim salonu ne öfkelendiricek kadar sıcak, ne de üşütecek kadar soğuk olmamalıdır, özetle serin olmalıdır. (İdeal sıcaklık 21 – 22°C)

 • SERBEST ALAN : Eğitim salonunda katılımcılara dinlerken ayakta durabilecekleri ya da dikkat dağıtmayacak küçük hareket alanları ayrılmalıdır. Çoğumuz kişilerin sabit bir yerde oturarak daha konsantre dinleyebildikleri gibi yanlış bir inanca sahibizdir. Ancak yapılan araştırmalar bazı kimselerin öğrenirken değişkenlik ihtiyacı duyduklarını kanıtlamıştır. Bu kimselerin yeni bilgiler edinirken hareket halinde olmaları durumda öğrenmelerinde önemli artış olduğu kaydedilmiştir.

 • EKİPMANLAR : Programın uygulama yöntemine göre kullanılacak ekipmanlar değişmekle birlikte, genellikle aşağıdakiler kullanılmaktadır:

  - Bilgisayar
  - Projeksiyon
  - Projeksiyon Perdesi
  - Tepegöz
  - Flipchart / Yazı Tahtası ve Kalem
  - Mikrofon ve Ses Sistemi


  Hepsinden de önemlisi eğitim salonundaki "samimi" hava.


 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mail listemize üye olarak son gelişmelerden haberdar olabilirsiniz
 
 
 
Site Haritasi